WPROWADZENIE

The CONCEPT ... BANNER_2500pix_Quadratisch 52x52cm_2 RE-ARRANGIERT_NUR 2 Augen OHNE Bildchen.jpg

. . .  sprawia, że wszystko można łatwiej zrozumiećWrite here…

 

Uczucie Piasku – Suche oczy - łzawienie – swędzące oczy – zaczerwienienie oczu – zatkane gruczoły – zmęczone oczy – ciężkie powieki – zamglone widzenie – zmienna ostrość widzenia ... i wiele więcej ...

Wszystkie te różne i częściowo przeciwstawne skargi ... mogą być objawami PODRAŻNIENIA OCZU spowodowanego USZKODZENIEM TKANEK Powierzchni Oka.

Występuje to zwykle na skutek ZABURZENIA FILMU ŁZOWEGO na powierzchni oka, który nie może utrzymywać delikatnych tkanek dostatecznie nawilżonych... Powoduje to wysychanie tkanek – i jest przyczyną stanu określanego jako "SUCHE OKO”


TAK ZWANE ‘SUCHE OKO’ JAKO CHOROBA JEST BARDZO POWSZECHNYM STANEM i stanowi najczęściej stawiane rozpoznanie w praktyce klinicznej

W kontraście do określenia "Suche oko" występujące podrażnienie tkanek powierzchni oka może także prowadzić do epizodów nadmiernego łzawienia. Występuje to szczególnie w początkowych stadiach choroby i często jest trudne do zrozumienia.

 

panie doktorze, moje oczy łzawią... jak może to być choroba ‘Suchego Oka’ ???

Wzmożona produkcja łez w przypadku łzawiących oczu wskazuje na prawidłowy ochronny odruch łzawienia.

Odruch ten jest zwykle wywoływany różnego rodzaju podrażnieniami, jak np. wiatr, nawiew lub ciała obce, itp. w celu spowodowania łzawienia dla usunięcia tego czynnika.

Jeśli uszkodzenie powierzchni oka postępuje, ten ochronny odruch niestety również będzie niewydolny i zaniknie
.

    ZESPÓŁ (CHOROBA) SUCHEGO OKA może być trudnym i ‘zagadkowym’ stanem Powierzchni Oka

     

    Kilka poniższych uwag wskazuje, że tak zwany ZESPÓŁ SUCHEGO OKA może być niespodziewanie takim ‘zagadkowym’ stanem  tricky issue.  https://www.oscb-berlin.org/blink-on-dry-eye-disease-1

    ´Zagadkowy´ jest również fakt, że... zaskakująco ... większość pacjentów z Zespołem ´Suchego Oka´ nie ma pierwotnego braku fazy wodnej, ale wykazuje pierwotny brak tłuszczu w filmie łzowym. Prawidłowe funkcjonowanie powierzchni oka zależy od dużej liczby czynników powiązanych i wzajemnie zależnych. Można to porównać do domku z kart, który wygląda stabilnie ... ale jak tylko jedną kartę się wyjmie ...

    Naukowcy pracują nad rozszyfrowaniem tej choroby od dłuższego czasu i w naszym zasobie wiedzy poczyniono znaczące postępy. Przekłada się to na poprawę komfortu życia u setek milionów pacjentów na całym świecie którzy cierpią z powodu ZESPOŁU SUCHEGO OKA. Nadal jednak potrzebne jest głębsze zrozumienie procesów chorobowych i stąd dalsze osiągnięcia naukowe są konieczne dla zapewnienia skuteczniejszych strategii leczniczych w przyszłości.

    Ważne dla pacjenta jest zrozumienie jego/jej STANU ZDROWIA – w celu zrozumienia wielu metod wpływających korzystnie na przebieg choroby.


    JEŚLI jesteś zainteresowany uzyskaniem dalszych atrakcyjnych informacji na temat powierzchni oka ... to jesteś we WŁAŚCIWYM MIEJSCU ... TUTAJ...

    ... na PLATFORMIE INFORMACYJNEJ dotyczącej POWIERZCHNI OKA i ZESPOŁU SUCHEGO OKA opracowanej przez OŚRODEK POWIERZCHNI OKA w BERLINIE (OCULAR SURFACE CENTER BERLIN (OSCB) nie nastawionego na zysk Instytutu Naukowego, którego celem jest uzyskanie postępów w wiedzy na temat Powierzchni Oka i Suchego Oka, zorganizowanego i prowadzonego przez doświadczonych ekspertów w tej dziedzinie.


    SZYBKIE SPOJRZENIE na

    ... POWIERZCHNIĘ OKA i ZESPÓŁ ‘SUCHEGO OKA’

    POWIERZCHNIĘ OKA

    ... i ZESPÓŁ ‘SUCHEGO OKA’


    POWIERZCHNIA OKA odpowiada za pierwsze etapy WIDZENIA

     

    POWIERZCHNIA OKA jest częścią oka, która pozwala na wniknięcie do niego światła.

    Dopiero po przejściu przez powierzchnię oka światło może wywołać odpowiedzi z siatkówki w tylnej części oka, które następnie pozwalają MÓZGOWI na utworzenie obrazu świata zewnętrznego na ekranie świadomości.

    Bez zdrowej i prawidłowo działającej Powierzchni Oka wszystkie dalsze etapy procesu widzenia występujące później i poza nią ... stają się nieistotne.


    POWIERZCHNIA OKA musi być stale NAWILŻONA

     

    Nasza Powierzchnia Oka posiada biologiczny wymóg, że musi być stale NAWILŻONA - ´zawsze i wszędzie´ - żeby utrzymywać przezroczyste „okno” jakie stanowi rogówka rzeczywiście idealnie przejrzystym.

    NAWILŻANIE jest zapewniane przez GRUCZOŁY powiązane z Powierzchnią Oka, które produkują wydzielinę określaną jako ´ŁZY´ *. Ponieważ żyjemy w suchym środowisku wypełnionym powietrzem, utrzymanie ´zawsze i wszędzie´ tej niewielkiej wilgotnej ´ekologicznej niszy´ jaką stanowi Powierzchnia Oka jest trudne i pracochłonne!

    * poza nawilżaniem Powierzchni Oka, ŁZY służą także do dawania emocjonalnych sygnałów naszym bliźnim, że jesteśmy wyjątkowo smutni ... lub też bardzo szczęśliwi roniąc ´łzy radości´´

    Otwieranie oczu w celu umożliwienia dostępu światła i jednocześnie zapewnienie stałego nawilżania odsłoniętych tkanek ... stanowi pewien DYLEMAT

     

    Wymóg Nawilżania ´ ZAWSZE I WSZĘDZIE ´ stawia powierzchnię oka przed problemem, lub mówiąc łagodniej, daje okazję zmagania się z WYZWANIEM: Światło może dostać się do oka jedynie przy otartych powiekach, ale, z drugiej strony, będzie to jednocześnie pozbawiać Powierzchnię Oka nawilżenia.  

    W celu rozwiązania tego DYLEMATU, Powierzchnia Oka musi zastosować pewien ‘TRIK’: bardzo cienka warstwa płynu tworzy się z łez – z oczywistych powodów określana jako FILM ŁZOWY - która jest dostatecznie gruba, żeby zachować nawilżenie leżących pod nią tkanek i jednocześnie nie za bardzo gruba, żeby nie zaburzyć przewodnictwa światła.

    Powierzchnia Oka w rzeczywistości jest jeszcze bardziej kreatywna, ponieważ rozwiązuje te problemy poprawiając przejście światła dzięki obecności Filmu Łzowego. Film Łzowy wypełnia wszystkie drobne nierówności powierzchni i dlatego zapewnia idealnie GŁADKĄ POWIERZCHNIĘ dla optymalnego załamywania przechodzącego światła pozwalając na doskonałą OSTROŚĆ WIDZENIA


    FILM ŁZOWY stanowi SPEŁNIENIE wszystkich wymogów zarówno Powierzchni Oka, jak i WIDZENIA

     

    ŁZY są przekształcane w cienki, homogeniczny FILM ŁZOWY przez skoordynowane ruchy POWIEK zwane MRUGANIEM.

    Podczas  mrugnięcia  głównie górna powieka przesuwa się po przedniej powierzchni gałki ocznej i w ten sposób przekształca łzy w Film Łzowy. Ten przesuwny ruch w połączeniu ze specjalnym składem Filmu Łzowego pozwala na utworzenie WARSTWY, która jest bardzo CIENKA (tylko około jednej setnej milimetra) ale jednocześnie jest wystarczająco STABILNA aby umożliwić mózgowi na uzyskanie odpowiednich obrazów otaczającego świata. Film Łzowy musi być stabilny średnio przez przynajmniej 10 sekund do momentu, kiedy ulega przerwaniu i wywołuje bodziec do ponownego mrugnięcia które tworzy nowy film łzowy.

    Powiedziawszy to ... wszystkie najważniejsze kwestie zostały w zasadzie nazwane ... Podstawowym czynnościowym wymogiem powierzchni oka dla zapewnienia widzenia jest STABILNY FILM ŁZOWY. Uzyskuje się go poprzez PODSTAWOWE CZYNNOŚCIOWE MECHANIZMY WYDZIELANIA i PRODUKCJI ŁEZ przez gruczoły oczne ORAZ TWORZENIE FILMU ŁZOWEGO przez mruganie powiek.


    ´Kiedy Oko wysycha´ ...

    JESLI BRAKUJE (dostatecznie) stabilnego Filmu Łzowego ... doprowadzi to w końcu do SUCHEGO OKA

    Ponieważ zarówno wytwarzanie jak i utrzymanie Filmu Łzowego są trudne w suchym środowisku, w którym żyjemy, to jest ono podatne na zaburzenia. Film Łzowy jest zależny od wielu bardzo różnych CZYNNIKÓW WPŁYWU oraz CZYNNIKÓW RYZYKA, które, na różne sposoby, mogą mieć negatywny wpływ na nawilżanie oka. WSZYSTKIE te negatywne czynniki mogą, wcześniej lub później, prowadzić do SUCHEGO OKA. Duża liczba czynników wpływu, które mogą wydawać się na pierwszy rzut oka niepowiązane, sprawia, że Zespół Suchego Oka jest złożonym stanem, pomimo, że w zasadzie jest prosty.

    Fakt, że Film Łzowy jest wytwarzany w celu zapobiegania WYSYCHANIU Powierzchni Oka wskazuje, że bezpośrednim następstwem Suchego Oka jest Wysychanie i DESTRUKCJA Tkanek Powierzchni Oka – co powoduje postępujące ´podrażnienie włókien nerwowych i podrażnienie oka różnego stopnia, mogąc prowadzić do przewlekłego zespołu bólowego  i odczynów zapalnych, które mogą nasilać cały proces.

    Ponieważ Film Łzowy odgrywa również ważną rolę w załamywaniu światła i przez to w zapewnieniu ostrego widzenia nie jest niespodzianką, że ZABURZEBIA WIDZENIA   są często opisywane w ZESPOLE SUCHEGO OKA, szczególnie w zakresie zmiennej ostrości wzroku oraz zamglonego widzenia.


    Na czym może polegać LECZENIE Zespołu Suchego Oka ?

     

    W większości przypadków występuje zaburzenie Filmu Łzowego przejawiające się jakościowym i ilościowym niedoborem Składników Łez. Dlatego SUPLEMENTACJA ŁEZ, tzn.  Dostarczenie brakujących składników łez – w postaci kropli aerozolu – jest najczęściej stosowaną opcją leczniczą. Czasami nazywa się to ‘Sztucznymi Łzami” - ale, ponieważ łzy ze wszystkimi naturalnymi składnikami niestety nie mogą być zastąpione ani obecnie, ani w przewidywalnej przyszłości, termin ‘Suplementacja” wydaje się być bardziej odpowiedni. Bardzo wiele rodzajów kropli ocznych opartych na roztworach wodnych z licznymi różnymi dodatkowymi składnikami jest dostępnych bez recepty.  


    Brak TŁUSZCZU (LIPIDÓW) jest głównym pierwotnym zaburzeniem u pacjentów z Objawami Suchego Oka

     

    Według aktualnej wiedzy, u zdecydowanej większości, tj. u czterech na pięciu pacjentów z Objawami Suchego Oka, NIE WYSTEPUJE pierwotny brak wody, ale zamiast tego PIERWOTNY BRAK LIPIDÓW w filmie łzowym. Prowadzi to do zwiększonego parowania i obniżonej stabilności filmu łzowego .... z możliwą wtórną utratą wody. Dlatego, u większości pacjentów, nie wydaje się obecnie sensowne stosowanie kropli, które nie zawierają lipidów w takiej czy innej postaci. Jest również możliwe zastąpienie działania tłuszczów w filmie łzowym poprzez inne składniki lub zastosowanie samych lipidów np. w postaci liposomalnego aerozolu. Innymi słowami, LIPIDY lub podobne składniki powinny obecnie znajdować się w składzie popularnych suplementów łez


    Brak tłuszczu jest zwykle spowodowany Dysfunkcja Gruczołów Meiboma wewnątrz powieks.

     

    Brak tłuszczów na powierzchni oka jest zwykle spowodowany Dysfunkcja Gruczołów Meiboma (Meibomian Gland Dysfunction - MGD), stanem najczęściej powodowanym blokowaniem niewielkich, produkujących lipidy gruczołów, umiejscowionych wewnątrz powiek. Są one blokowane przez zagęszczoną wydzielinę i nadmierne rogowacenie.  

    Rzadkie mruganie, które pomaga wydzielać lipidy z gruczołów, jest innym istotnym czynnikiem niedoboru warstwy tłuszczowej filmu łzowego. 


    FIZJOTERAPIA pomaga przywrócić funkcję gruczołów

     

    Dlatego metody fizjoterapii z OGRZEWANIEM Powiek w celu upłynnienia stwardniałej wydzieliny tłuszczowej z dalszym mechanicznym MASAŻEM Powiek i Gruczołów okazały się bardzo obiecującym sposobem leczenia. Ogrzewanie Powiek i opróżnianie Gruczołów prowadz do zmniejszenia dolegliwości i objawów u wielu pacjentów z Zespołem Suchego Oka.

    HIGIENA POWIEK, inna postać fizjoterapii, jest również zalecana i bardzo rozpowszechniona.  Polega ona na delikatnym oczyszczaniu brzegów powiek w celu usunięcia resztek lipidów i możliwych bakterii, razem z łagodnym masażem powiek dla opróżnienia gruczołów. Zaletą takich metod fizjoterapeutycznych jest niewątpliwie to, że mogą być w większości wykonywane przez pacjentów w domu. Pewną wadą fizjoterapii, zwłaszcza higieny powiek, jest fakt, że zabiegi powinny być wykonywane raz lub dwa razy dziennie, podobnie do np. mycia zębów, ale wymagają nieco więcej czasu.

     

    • Proszę Pamiętać: Zdrowa Powieka zwykle pomaga mieć Szczęśliwego Pacjenta z Suchym Okiem  !

      ...   ... lub, parafrazując to z łacińskiego: ´palpebra sana in corpore sano´ - zdrowe powieki w zdrowym ciele (niepotwierdzony cytat z Clarissimus GALENA ;-)


    SoCZEWKI KONTAKOWE

    stanowią fantastyczne Narzędzie Optyczne... ulokowane na Powierzchni Oka

     

     

    SOCZEWKI KONTAKTOWE stanowią fantastyczne Narzędzie Optyczne, posiadające szereg zalet optycznych w porównaniu z okularami.

    Ponadto, zapewniają one większą swobodę w zajęciach na świeżym powietrzu, uprawianiu sportów oraz zajęciach towarzyskich.

    Soczewki kontaktowe znajdują się, jak wskazuje ich nazwa, w bezpośrednim ‘kontakcie’ z Powierzchnią Oka.

    Soczewki Kontaktowe w rzeczywistości znajdują się w centrum Funkcjonalnej Jednostki, jaką stanowi Powierzchnia Oka – mając potencjalny wpływ na wszystkie tkanki i film łzowy. Z tego powodu Soczewki Kontaktowe odgrywają dość wieloznaczną rolę w Powierzchni Oka.


    Soczewki Kontaktowe pływają na powierzchni Oka... i dlatego maja większe potrzeby dotyczące filmu łzowego

     

    Soczewki Kontaktowe mogą być zastosowane w celach leczniczych, takich jak optyczna korekcja nieregularnej powierzchni rogówki lub w celach ochronnych, np. w ciężkich przypadkach Suchego oka. 

    Z drugiej strony, Soczewki Kontaktowe mają większe wymagania dotyczące ilości i/lub jakości filmu łzowego.

    Jest bardzo prawdopodobne, że u pacjenta z filmem łzowym na granicy normy, bez dolegliwości, mogą wystąpić zaburzenia charakterystyczne dla Suchego Oka po zastosowaniu soczewek kontaktowych


    HIGIENA ma KLUCZOWE ZNACZENIE przy stosowaniu Soczewek Kontaktowych

     

    W ostatnich dziesięcioleciach obserwujemy wielki postęp dotyczący soczewek kontaktowych.

    Spowodowało to zmniejszenie częstości oraz nasilenia objawów niepożądanych.

    Niedostateczna Higiena może prowadzić do poważnych, zagrażających widzeniu infekcji związanych ze stosowaniem soczewek kontaktowych.

    Jest to ciągle ważna kwestia, szczególnie u niedoświadczonych pacjentów stosujących soczewki.

    Dzięki zwiększonemu stosowaniu soczewek jednorazowych, szczególnie jednodniowych, ryzyko infekcji może być zmniejszone


    OVERVIEW of ...

    The OCULAR SURFACE  and Introduction into DRY EYE DISEASE

     

    [ EVERY SENTENCE OF THIS SHORT SUMMARY IS LINKED TO A RESPECTIVE CHAPTER OF THE DEEPER INSIGHTBELOW, THAT EXPLAINS THE CONTEXT IN MORE DETAIL AND ILLUSTRATES IT WITH EASY TO UNDERSTAND IMAGES ]


    The Ocular Surface is a permanently MOIST TISSUE

     

    GIF_BLINZELN, BLINK Animation (QUER + FRONTAL)_1-7_PSD-JPGs + PPT-Folien + TEXT + TRÄNENFLUSS + ABFLUSS, DRAINAGE_25-5fps_.gif

    The OCULAR SURFACE is the moist tissue at the anterior side of the eye ball

     Moisture is necessary to preserve its health and integrity - and it is thus a pre-requisite for VISION.

     


    MOISTURE comes from the Tears, produced by the Ocular Glands, ... but must be spread into a Tear FILM by the Eye Lids to make moisture permanent

     

    The Glands of the Ocular Surface produce the TEARS and they are the essential medium for the provision of moisture at the Ocular Surface.

    The TEAR FILM makes it possible that moisture can even persist on the tissue within the opened palpebral fissure. and aids in allowing a perfect vision at the same time. 

    The EYE LIDS spread the tears into the essential pre-ocular Tear Film.

    The Healthy OCULAR SURFACE is a Pre-Requisite for Vision and without it all later steps of the vision process are meaningless.


    DRY EYE DISEASE is a ´dog of many names´

     

    DRY EYE DISEASE is medically also addressed as ´Keratoconjunctivitis Sicca´ - which means ´dry inflammation of the cornea and conjunctiva´ or only as the ´Sicca Syndrome´  (bunch of symptoms related to dryness) . This condition has various colloquial names such as simply ´dry´ eyes, ´ocular dryness´, ´itchy eyes´´heavy lids´ or ´tired eyes´ etc.


    The Disease MECHANISM is relatively simple and therefore this condition is relatively frequent

    DRY EYE DISEASE IS AN ALTERATION OF THE TEAR FILM AND TISSUE

     

    Dry Eye Disease typically shows the two PATHOLOGIES of

    • Tear FILM Deficiency with an unstable tear film that shows e.g. early break-up, increased evaporation, low tear meniscus. 
    • A deficient, unstable tear fluid layer can no longer protect the surface tissue. Therefore the very susceptible surface cells will then immediately start to develop drying alterations that damage the tissue. Therefore, a subsequent DAMAGE of the ocular surface tissue is the typical result of Tear Film Deficiency. 

    THE BASIC CAUSATIVE FACTORSFOR DRY EYE DISEASE ARE A LACK OF TEAR SECRETION AND OF FILM FORMATION

    The basic CAUSATIVE FACTORS for Dry Eye Disease are those that directly lead to the deficiency of the Tear FILM - this is

    • a quantitative or qualitative LACK/ Deficiency of TEAR secretion by the Glands
      • and/ or
    • ANY Deficiency that negatively influences BLINK MECHANISM of the Eye Lids which distributes the Tears into the pre-ocular

    The pathology of Dry Eye Disease gives rise to a number of different subjective SYMPTOMS and clinical SIGNS

     

    Tear Film Deficiency and Surface Damage lead to typical subjective irritative SYMPTOMS of the patient. These are, e.g. ocular dryness and grittiness, often described as ´heavy eye lids´ or ´tired eyes´, together with an unstable visual acuity and episodes of blurred vision, with various degrees of irritation and pain.

    Typical clinical SIGNS of Dry Eye Disease are a lack of tear volume on the ocular surface, a lack of tear production, and a short stability of the tear film. This leads to a lack of the essential permanent moisture and thus to different forms of recognizable damage, redness and inflammation of the surface tissue including the lid margin and the ocular glands. 

    It is typical for Dry Eye Disease that the subjective symptoms and the objective clinical findings are often somewhat disparate and do not match exactly


    A certain CHALLENGE in the understanding of Dry Eye Disease is based on the fact, that it can be initiated and influenced by a large variety of different factors

    The ONSET and PROGRESSION of Dry Eye Disease is strongly influenced by many different factors

    • REGULATORY SYSTEMS of the body such as the nerve system, the endocrine hormonal system and the immune system have great importance. 
    • There are additional RISK FACTORS, that have a negative influence on the tear fluid or on the ocular surface tissue and thus increase the likeliness for the onset and progression of disease.

    Unluckily, Dry Eye Disease has a certain inherent tendency to self-enforce and perpetuate itself, if not timely diagnosis and effective therapy is performed  

     

    The complex pathologic events in Dry Eye Disease tend to influence each other negatively and thus form self enforcing VICIOUS CIRCLES of Disease Progression.

    This does often lead to a worsening of disease without a timely diagnosis and an effective therapy.


    An occasional ´Dry´ Eye condition can certainly happen also in healthy individuals under certain conditions - however, when this becomes chronic, it can develop into a disease

    Occasional ocular DRYNESS can certainly occur once in a while also in healthy individuals. Such dryness typically depends on adverse environmental factors, is short-lived and disappears quickly after some vigorous eye blinks or when the negative factors are removed. When the condition becomes chronic, however, an occasional ocular dryness can turn into a manifest permanent Dry Eye DISEASE.


    CONTACT LENSES and the Ocular Surface

    CONTACT LENSES are a fantastic Optical Tool - with pros and cons

     

    Schematic diagram a typical medium sized  Soft Contact Lens on the Eye and partly behind the Lids. These lenses are termed corneo-scleral contact lenses because they reach over the cornea onto the sclera.. This is the most widely used type of contact lenses.

    Contact Lenses are a fantastic Optical Tool that has long been desired by many individuals with refractive disorders.

    They became eventually widely usable only in the second half of the 20th century and have seen great.improvements since then.


    CONTACT LENSEScorrect refraction directly on the Cornea ... with clear optical advantages

     

    ´Rigid´ Contact Lenses are typically smaller and exclusively rest on the cornea. They need a certain adaptation time for the wearer and are thus less widespread, but have superior inert material and optical quality.

    They can correct refractive errors directly on the cornea and therefore, they have some principal optical advantages compared to glasses.

    Contact Lenses certainly provide greater ´freedom´ for the user in a lot of sporting, outdoor and society activities.  

    There are different basic types of Contact LensesSoft hydrogel Contact Lenses are the most widely used type.

    They can typically be worn without distinct irritation and thus often require no adaptation time for the wearer to get used to a lens. This may be a reason why most Contact Lenses are not worn for medical but for esthetic/ cosmetic reasons.


    CONTACT LENSES are swimming in the Tear Film and have influence on its stability and evaporation rate

     

    Movement of a Soft Contact Lens on the Surface of the Eyeball and behind the Eyelids. The Contact Lens moves with every gaze movement of the eyeball and also upon the frequent eye blinks. The amount of mechanical friction at the ocular surface is typically increased in contact lens wear, even when the tear film is sufficient. 

    The fact that Contact Lenses are sitting in the middle of the Ocular Surface has some pros and cons.

    They certainly have some clear optical advantages but still represent a ´foreign body´ for the Ocular Surface Tissues and Tear Film. 


    CONTACT LENSES have influence on the Ocular Surface Fine Structure

    The fine structure of the surface epithelium may undergo a deterioration where it is exposed to influence by a Contact Lens. Shown here is the change of the bulbar conjunctival epithelium in the excursion zone of a soft Contact Lens.

    Although fitting principles usually try to avoid too much physical ´touch´,  contact lenses are still, inevitably, in contact with the ocular surface - just as their name suggests. They can thus have mechanical, physicochemical and chemical impacts on the Ocular Surface to varying degrees

    This concerns particularly the interference of the contact lens with the very sensitive central cornea and the similarly sensitive posterior lid border

    The conjunctival areas on the eye ball and on the back side of the lids are less sensitive, but are also in touch with the contact lens and thus exposed to potential negative influences.  Chronic friction by a contact lens may negatively influence e.g. the fine structure of the conjunctival surface and thus reduce the wettability of the ocular surface. A typical side-effect in long-term contact lens wear is the potential development of Dry Eye symptoms of varying degree.


    HYGIENE is still a CRUCIAL FACTOR in Contact Lens Wear in order to avoid infections 

    Insufficient Hygiene is a crucial factor in Contact Lens wear and results in a higher rate of ocular infections in contact lens wearers. Microbes can be introduced by the fingers of the wearer or from the use of tap water, that should be omitted. Certain types microbes also occur on the normal ocular surface. Microbes grow on the lenses and in the storage containers and form adhesive ´biofilms´ that protect them against cleaning and removal.

    Modern contact lens typescan often reduce many of the potential negative impacts on the ocular surface.  

    An issue that is still relevant is, however, the HYGIENEWhen basic rules of hygienic contact lens wear are not respected this can still result in dangerous ocular infections that may endanger vision.

    Bacteria are typically introduced through the handling of the contact lens by the wearer and/or by use of contaminated tap water. Bacteria accumulate in the contact lens containers or in difficult to remove deposits on the contact lens itself. Particularly inexperienced Contact Lens wearers are at risk for serious ocular infections.

    The increased use of daily disposable contact lenses contributes to a decrease in ocular infections.


    Głębszy WGLĄD w . . .  POWIERZCHNIĘ OKA

    POWIERZCHNIA OKA musi być stale  nawilżona , aby zapewnić jej zdrowie, a tym samym doskonałą  ostrość widzenia.


    => Nawilżona tkanka na przedniej stronie gałki ocznej !

    Czym JEST Powierzchnia Oka  ?

     

    POWIERZCHNIA OKA jest  nawilżoną tkanką śluzową na przedniej stronie gałki ocznej. Oprócz dobrze widocznych Rogówki i Spojówki, które są pokryte łzami, składa się z Gruczołu Łzowego do produkcji i System Odprowadzania Łez do utylizacji ´ zużytych ´ łez .

    SPOJÓWKA  jest organem,  który przyczynia się do utrzymania zdrowej rogówki. Pokrywa przednią powierzchnię gałki ocznej i tylną część powiek, a tym samym tworzy worek spojówkowy, który jest otwarty na zewnątrz tylko w szparze powiekowej, gdzie tkanka jest pokryta warstwą  łez  - filmem łzowym.  (Dla celów dydaktycznych w rysunku schematycznym-   szerokość worka spojówkowego i filmu łzowego są mocno przesadzone -  zwykle powieki dotykają gałki ocznej i zmieniają ´ rzeczywisty´ worek spojówkowy w wilgotną szczelinę między powiekami a gałką oczną gdzie film łzowy jest bardzo cienki.) .


    => Żeby  zachować jej zdrowie i integralność !

    Dlaczego  Powierzchnia Oka jest Nawilżona ?

    Powierzchnia Oka jest wilgotną śluzową tkanką, która utrzymuje przejrzystość Rogówki.

    Musi być stale NAWILŻANA - wszędzie i zawsze - aby pozostać zdrową i nienaruszoną, a więc Powierzchnia Oka jest stale pokryta przez film łzowy.

    Medium do nawilżania stanowią ŁZY,  które są produkowane przez gruczoły oczne i usuwane przez system odprowadzający łzy do nosa.

    Przepływ łez na powierzchni oka jest pokazany w animacji po prawej stronie

    Stały Przepływ Łez na Powierzchni Oka (1) z  miejsca ich głównej produkcji w gruczole łzowym poprzez (2) dobrze widoczną rogówkę i spojówkę, które muszą być stale nawilżone, po (3) system dróg łzowych odprowadzających łzy


    ŁZY SĄ ISTOTĄ I ŚRODKIEM WILGOTNOŚCI NA POWIERZCHNI OKA

     

    FILM ŁZOWY, zwykle określany po prostu jako "ŁZY ",  jest produkowany przez Gruczoły  Powierzchni Oka. Po jego ''zużytkowaniu” na Powierzchni Oka, co odnosi się do przemycia rogówki i spojówki, łzy są odprowadzane z powierzchni gałki ocznej poprzez system dróg odprowadzających łzy w kierunku nosa..

    Stałe wytwarzanie nowych łez  i ich przepływ po powierzchni gałki ocznej ma zatem  ogromne znaczenie dla Zdrowia i Przejrzystości Rogówki, a tym samym dla  prawidłowego WIDZENIA.

    Również regularne usuwanie "zużytych łez" z powierzchni oka jest bardzo ważne, ponieważ na powierzchni oka znajduje się bardzo mało miejsca na płyn.

    W rzeczywistości nawet jedna kropla dodatkowego płynu, np. kropli do oczu, może się nie zmieścić, a zatem większość zazwyczaj wypływa poza brzeg powieki

     

    W przeciwieństwie do SUCHEGO Oka, z wyraźnym niedoborem łez, zwiększona produkcja łez objawiająca się jako podrażnione "Łzawiące" Oko ... lub zmniejszone usuwanie łez z powierzchni oka, co widać np. w nieprawidłowym kształcie powieki, określanym jako "ektropion"  - odwinięcie, może również prowadzić do problemów. Obydwa te stany "nadmiaru łez" na powierzchni oka zwykle prowadzą do (ciągłego) wypływania łez poza brzeg powieki, co jest określane przez lekarza jako ´ Epiphora ´..

    Tak więc ...widzimy, że powierzchnia oka nie różni się zbytnio od naszego doświadczenia w życiu codziennym – za dużo może być równie męczące jak za mało

    => Zapewnia Nawilżenie i Widzenie !

    What is the Tear FILM ... and what is it good for  ?

    Stałe nawilżenie rogówki i spojówki w otwartej szparze powiekowej uzyskuje się poprzez pokrycie ich warstwą łez - FILMEM ŁZOWYM.

    Jest on cienki i wystarczająco jednorodny, żeby nie wpływać niekorzystnie na widzenie, a jednocześnie wystarczająco stabilny aby uniknąć wysuszenia tkanki w powietrzu atmosferycznym.

    FILM Łzowy ma trzy warstwy tworzone przez produkty różnych gruczołów. Mucynę z pojedynczych komórek kubkowych (GC)  spojówki, która sprawia, że powierzchnia staje się hydrofilna dla Wody z Gruczołu Łzowego. Tłuszcz z gruczołów powiekowych Meiboma- który opóźnia parowanie składowej wodnej filmu łzowego i zapewnia stabilność filmu łzowego.

    .


    => Rozprowadzają  niezbędny, pokrywający powierzchnię oka FILM Łzowy  !

    Jaka jest to Rola Powiek ?

    Ten schematyczny animowany diagram ilustruje zasadniczą funkcję powieki w rozprowadzaniu łez - faktyczne krople łez pojawiają się w szparze powiekowej tylko podczas zwiększonego wydzielania .

    Ruch górnej powieki podczas mrugnięcia rozprowadza łzy tworząc cienki i jednorodny Film Łzowy - jest to konieczne nie tylko do utrzymania nawilżenia  tkanki w szparze powiekowej, ale jednocześnie stanowi główną powierzchnie dla załamanie światła w celu zapewnienia idealnego widzenia


    Niezbędnymi warunkami dla stabilnego FILMU Łzowego, a tym samym dla zdrowej powierzchni oka i ostrego widzenia są: WYDZIELANIE łez przez gruczoły i FORMOWANIE FILMU łzowego przez powieki podczas rozprowadzania łez przy mruganiu ...
    ... w związku z tym zaburzenie funkcji Gruczołu i / lub działania Powiek może prowadzić do stanu Suchego Oka - jeśli występuje to przewlekle, może to prowadzić do choroby - Zespołu Suchego Oka.
    Oprócz rozprowadzania Filmu Łzowego, działanie powieki podczas mrugania przyczynia się również do  odprowadzania "zużytych" łez przez system drenujący łzy do nosa.

     

    .


    Zdrowa Powierzchnia Oka jest niezbędnym warunkiem  Widzenia !

    WHY is the Ocular Surface so important ?

    Zdrowa powierzchnia oka zapewnia przejrzyste okno dla oka, aby widzieć światło z otoczenia.

    Bez zdrowej powierzchni oka wszystkie późniejsze etapy procesu widzenia są pozbawione znaczenia.


    Głębszy WGLĄD w . . . ZESPÓŁ SUCHEGO OKA

    ZESPÓŁ SUCHEGO OKA jest  chorobą upośledzeniem stałego nawilżania powierzchni oka z następową Destrukcją  Tkanek i Pogorszeniem Ostrości Wzroku..

    ZESPÓŁ SUCHEGO OKA

    =>  Zaburzenie  FILMU Łzowego, które zazwyczaj prowadzi do Uszkodzenia Tkanek Powierzchni 0ka

    Czym jest ZESPÓŁ SUCHEGO OKA ?


    Umiarkowane SUCHE OKO zazwyczaj objawia się tylko łagodnym zaczerwienienie spojówek i brzegów powiek, które jest wywołane przez stan zapalny, opisywany terminem´ "Keratoconjunctivitis Sicca" . Ujścia łojowych gruczołów Meiboma są często zablokowane przez widoczną lub niewidoczną zagęszczoną wydzielinę (co stanowi najczęstszą pierwotną przyczynę Zespołu Suchego Oka). Objętość łez jest obniżona, a nabłonek Powierzchni Oka ma wiele drobnych ubytków, które wybarwiają się przy  barwieniu fluoresceiną.

    Zespół Suchego Oka jest często określany jako „suche zapalenie rogówki i spojówek” ("KeratoConjunctivitis Sicca" KCS) lub po prostu znany jako "Suche oczy", Piekące Oczy,  Podrażnione Oczy,  Ciężkie Powieki,  Zmęczone Oczy ... i wiele innych potocznych wyrażeń opisujących w ten lub inny sposób podrażnienie oczu.

    Zespół suchego oka to złożona deregulacja anatomii funkcjonalnej powierzchni oka, która upośledza stałe  nawilżenie i integralność tkanki, a tym samym jej zdrowie i  prawidłowe widzenie.

    Zwykle przebiega  z towarzyszącymi objawami przedmiotowymi i podmiotowymi związanymi z suchością oczu, podrażnieniem oczu,  destrukcją tkanek i bólem oraz z zaburzeniami  ostrości widzenia, głównie w sensie zmiennej ostrości wzroku i zamglonego widzenia..


    Niedobór w PRODUKCJI składników łez i/lub zaburzenia w TWORZENIU stabilnego filmu łzowego to główne czynniki przyczynowe, które prowadzą do późniejszego wysuszenie i uszkodzenia tkanek

    Jakie są CZYNNIKI PPRZYCZYNOWE dla zespołu suchego oka ?


    Podstawowymi CZYNNIKAMI PRZYCZYNOWYMI dla patologii są :

    • (1) Zaburzenie WYDZIELANIA PRODUKCJI  ŁEZ przez jakąkolwiek patologię gruczołów ocznych, która prowadzi do niewystarczającej ilości i/lub jakości łez i/lub
    • (2) Zaburzenie w TWORZENIU  wystarczająco stabilnego  Filmu łzowego z dostępnych wydzielin, z powodu problemów z powiekami lub mruganiem (określany jako Lid- and Blinking Dysfunction - LBD) .

    Zmiany w funkcji gruczołów ocznych i/lub mechanizmu mrugania prowadzą do NIESTABILNOŚCI FILMU Łzowego i tym samym do stałego pogorszenia nawilżenia powierzchni oka. Niewystarczające nawilżenie powoduje USZKODZENIE Tkanek Powierzchni Oka !


    Typowe subiektywne OBJAWY to Suchość Oka różnego stopnia, Niewyraźne Widzenie, Podrażnienie i Ból !

    Jakie są Typowe DOLEGLIWOŚCI Zespołu Suchego Oka ?


    Podstawowe przyczynowe czynniki - niedostateczne wydzielanie i / lub niedostateczne formowanie filmu łzowego zazwyczaj prowadzą do DOLEGLIWOŚCI, takich jak:

    • Suchość, uczucie piasku i ciała obcego      
      • Początkowo, sporadyczne epizody nadmiernego łzawienia mogą występować naprzemiennie z suchością oczu

     

    • Pieczenie lub kłucie
    • ·Podrażnienie o różnym stopniu nasilenia lub ból
    • Niestabilna ostrość wzroku/ Zamglone widzenie

    o   np. okresowo zamglone  widzenie, które przychodzi i odchodzi oraz poprawia się po mrugnięciu

    • Umiarkowanego stopnia zaczerwienienie oka
    • Ciężkie ´ powieki lub ´ zmęczone ´ oczy  lub
    • Noszenie soczewek kontaktowych jest lub staje się niekomfortowe lub niemożliwe

    Typowe obiektywne OBJAWY kliniczne Zespołu Suchego Oka to zmniejszona objętość łez na powierzchni oka i / lub obniżona stabilność filmu łzowego, które zmniejszają nawilżenie tkanki i prowadzą do uszkodzenia powierzchni !

    Jakie są typowe OBJAWY Zespołu Suchego Oka ?


    Brak wystarczającej ilości płynu łzowego lub wystarczająco stabilnego filmu łzowego wywołuje OBJAWY kliniczne :

    film łzowy szybko ulega PĘKNIĘCIU i ma krótki  TZW. CZAS PRZERWANIA FILMU ŁZOWEGO - ´BREAK-UP TIME´ (BUT)

    • Typowo ocenia się go barwiąc film łzowy niebiesko-zielonym barwnikiem (fluoresceiną) w celu uwidocznienia jego przerwania
    • Animowany schematyczny diagram po prawej przedstawia patologiczny film łzowy który jest stabilny tylko przez jedną sekundę – podczas gdy normalne wartości to przynajmniej dziesięć sekund lub dłużej (do czasu kiedy film łzowy pęknie i wywoła kolejne mrugnięcie w celu odtworzenia nowego filmu łzowego).
    • początkowo, rzadkie epizody nadmiernego łzawienia i ‘mokrych oczu’ mogą występować naprzemiennie z suchością oczu

     


    • Mała ILOŚĆ łez na powierzchni oka

      • wykrywa się to poprzez stwierdzenie małej wysokości menisku łzowego, a dokładniej - zmniejszonego promienia krzywizny menisku łzowego
      • z powodu zwiększonego parowania fazy wodnej filmu łzowego, które wynika z niedoboru wydzielania fazy tłuszczowej (jest to główny powód - nazywany suchym okiem związanym z nadmiernym parowaniem łez)
      • lub z powodu zmniejszonego wydzielania fazy wodnej z gruczołu łzowego (nazywanego suchym okiem związanym z niedoborem łez)
    • Zmiany brzegów powiek takie jak:

      • rozszerzenie ujść  gruczołów Meiboma lub ich zatkanie przez zagęszczony materiał
      • zwiększone zaczerwienienie i rozrost naczyń krwionośnych (teleangiektazja)
      • pienista wydzielina i złogi na brzegu powieki
      • zaokrąglenie i nieregularność tylnego brzegu powieki
    • Uszkodzenia tkanki nabłonkowej, która pokrywa powierzchnię oka (przyżyciowe barwienie nabłonka)

      • Rogówki i Spojówki
      • Epiteliopatia  Brzegu Powieki (ang. Lid Wiper Epitheliopathy - LWE))
    • Równoległe fałdy spojówkowe wzdłuż krawędzi brzegu powieki: (ang. Lid-Parallel Conjunctival Folds - LIPCOF)

      • jako objaw uszkodzenia tkanki w wyniku aktywacji enzymów tkankowych uszkadzających macierz-metaloproteinazy (ang. Matrix-Metalloproteinase) głównie MMP9

    =>  ... nie jest to jeszcze do końca jasne i wciąż jest to przedmiotem toczących się badań naukowych !

     

    DLACZEGO subiektywne DOLEGLIWOŚCI oraz obiektywne OBJAWY kliniczne w Chorobie Suchego Oka często są rozbieżne?


    W ZESPOLE SUCHEGO OKA często występuje rozbieżność między subiektywnymi objawami pacjenta a obiektywnymi Objawami klinicznymi.

    W niektórych przypadkach nasilone subiektywne objawy powodują ciężkie cierpienie pacjenta podczas, gdy w badaniu klinicznym można zaobserwować tylko kilka niewielkich, ale zauważalnych zmian uznawanych obecnie za patologiczne - może to wskazywać na potencjalny zespół przewlekłego bólu.

    Z drugiej strony można spotkać pacjenta, który w rzeczywistości ma poważne obiektywne zmiany strukturalne i funkcjonalne, ale nie powodują one większych dolegliwości, a nawet może nie mieć ich wcale. Taki pacjent może być w ograniczonym stopniu zainteresowany postępowaniem terapeutycznym, nawet jeśli jest ono bardzo wskazane z klinicznego punktu widzenia.

    Przetwarzanie bodźców z powierzchni oka jest złożone i wpływa na różne poziomy układu nerwowego. Dlatego poziom odczuwania zależy od wielu zmiennych i może bardzo różnić się u różnych osób. To pokrywa się z obserwacjami z naszego codziennego życia, że ludzie mają różną "neurologiczną wrażliwość" i mogą reagować inaczej na te same bodźce.

    Inną kwestią jest to, że istnieje zasadnicza różnica między "percepcją", np. dotyku narządów obwodowych, takich jak rogówka i czymś, co nazywamy bólem. BÓL to nie tylko zwykła percepcja, ale przede wszystkim uczucie, ponieważ zawiera aspekt emocjonalny, który mózg przypisuje do odbieranego dośrodkowego impulsu obwodowego. Aspekt emocjonalny, który mózg przypisuje do bodźca, opiera się na bardzo indywidualnych kwestiach, takich jak poprzednie doświadczenia, ostatnie emocje lub przyszłe oczekiwania… aby wymienić tylko kilka czynników. Dlatego rzeczywiste odczucia generowane w mózgu mogą znacznie różnić się u różnych osób. Może to wskazywać na neurobiologiczne podstawy dla wyjaśnienia różnic w subiektywnych i obiektywnych objawach Zespołu Suchego Oka.


    => Zespół Suchego Oka jest silnie uzależniony od Układów Regulujących i Czynników Ryzyka

    Jak ZAPADAMY na Zespół Suchego ?


    SZEREG czynników wpływA na funkcję powierzchni oka 

    Upośledzenie czynników pozytywnych jak i pojawienie się czynników negatywnych zaburza normalne funkcjonowanie tkanki, a tym samym zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia i nasilania się Zespołu Suchego Oka.

    Złożona deregulacja funkcjonalnej anatomii powierzchni oka w Zespole Suchego Oka z niedoborem podstawowych funkcjonalnych mechanizmów utrzymujących stałe nawilżenie powodowana przez szereg czynników:

    :

    UKŁADY REGULUJĄCE

    ZABURZENIA REGULACJI

     

     

    Zaburzenia Układów, szczególnie Nerwowego, Hormonalnego i Odpornościowego pogarszają funkcjonowanie Powierzchni Oka. Wiek i Płeć żeńska, związane z dominującym działaniem estrogenu i względnym brakiem androgenów, są głównymi czynnikami predysponującymi do zwiększonego ryzyka Zespołu Suchego Oka

    ZEWNĘTRZNE CZYNNIKI RYZYKA

    GŁÓWNIE POWODUJĄCE WYSYCHANIE

    Negatywny wpływ Czynników zewnętrznych powoduje RYZYKO wystąpienia choroby. Czynniki te mają Wpływ na łzy na Powierzchni Oka i mogą zmniejszyć ich objętość nie pozwalając na prawidłowe funkcjonowanie. Występują głównie w środowiskach o niskiej wilgotności, podczas noszenia soczewek kontaktowych oraz przy pracy wymagającej skupienia wzroku z niską częstotliwością mrugania. Wiele z nich występuje łącznie w typowych warunkach biurowych i może prowadzić do stanu Suchego Oka określanego jako "Oko Biurowe"..

    WEWNĘTRZNE CZYNNIKI RYZYKA

    ZaBURZENIA W STANIE OGÓLNYM

    Negative internal influence Factors represent RISK factors of the onset of disease. They act on the tissues that produce the tear fluid and can deteriorate the normal function. These are e.g. chronic diseaseschronicmedicationagesexnutrition or hydration etc..


    Niedobór filmu łzowego ze zmniejszeniem nawilżania tkanki i Uszkodzeniami Tkanki negatywnie wpływają na siebie nawzajem w dodatnim sprzężeniu zwrotnym i prowadzą do postępu choroby !


    Dwie typowe patologie w Chorobie Suchego Oka to:

    • ZABURZENIA FILMU łzowego     i
    • USZKODZENIE TKANKI powierzchni oka

    ·        Niedobór filmu łzowego i uszkodzenie tkanki powierzchni oka mają negatywny wpływ na siebie nawzajem i są powiązane w mechanizmie błędnego koła, które prowadzi do pogorszenia stanu..


    Jeśli "Suche Oczy” stają się stanem przewlekłym, przypadkowy czynnik nasilający ich wysuszenie może przekształcić ten stan w chorobę !

    KIEDY "suche” oko zamienia się w ZESPÓŁ (CHOROBĘ) Suchego Oka ?


    Sporadyczne „suche oko” nie jest JESZCZE chorobą

    Większość z nas prawdopodobnie od czasu do czasu miała odczucie "suchego oka”, np. gdy jesteśmy narażeni na działanie wyjątkowo suchego i wysuszającego środowiska, charakteryzującego się niską wilgotnością, wysokimi temperaturami, silnym wiatrem i / lub Niską częstotliwością mrugania z powodu intensywnej pracy wzrokowej, np. przy ekranie komputerowym.

    Takie "suche" oko jest typowo krótkotrwałym stanem, który znika, gdy tylko stajemy się go świadomi i usuwamy opisany bodziec wysuszający.

    Kiedy „SUCHOŚĆ” staje się przewlekłA stan zamienia się w chorobę

    Tylko wtedy, gdy uczucie "Suchości" utrzymuje się stale i nie można go usunąć lub wystarczająco poprawić unikając wysuszających czynników środowiskowych lub poprawiając mruganie

    ... to stan zaczyna być przewlekły i okresowe "Suche" Oko może przekształcić się w CHOROBĘ – Zespół Suchego Oka.

    Zwykle, wiąże się to z wydłużeniem czasu trwania i zwiększeniem dolegliwości, oraz nasileniem objawów klinicznych z powodu narastających zaburzeń i uszkodzeń tkanki powierzchni oka.

    W przewlekłej chorobie suchego oka pojawiają się Różne i Współdziałające ze sobą PROCESY NASILAJĄCE chorobę na zasadzie BŁĘDNEGO KOŁA, które w konsekwencji mogą doprowadzić do pełnoobjawowego obrazu klinicznego z postępującym uszkadzaniem tkanki i utratą funkcji powierzchni oka.